ms sql server ebooks
Elektronarzędzia podpięte do sieci | Wszystko o narzędziach

Elektronarzędzia podpięte do sieci

Klasy izolacji urządzeń elektrycznych

Występują dwie klasy izolacji urządzeń elektrycznych. Jeśli urządzenie zakwalifikowane jest do pierwszej klasy, to oznacza to, że jego użytkowania przy zasilaniu niezbędne jest użycie kabla z tzw. żyłą ochronną. Co to w praktyce oznacza? Jeśli na obudowie danego narzędzia, po podłączeniu do prądu, pojawi się napięcie, to główny obwód zasilający zostanie odcięty.

Jeśli urządzenie jest w drugiej klasie izolacji, to zasilanie nie wymaga dodatkowego obwodu ochronnego, inaczej zwanego trójżyłowym. Takich elektronarzędzi z druga klasą izolacji jest zdecydowanie więcej niż z pierwszej. Jak je rozpoznać? Np. po obudowie, która nie jest przewodnikiem czy tez po kablu zasilającym – jego zakończenie, wtyczka, – nie będzie mieć bolca uziemiającego.

 

Warunki pracy z prądem elektrycznym

Dlaczego dobór elektronarzędzi jest tak ważny do profesjonalnego użytku? M.in. dlatego, że fachowiec korzysta z tych narzędzi każdego dnia po wiele godzin. Zatem wszystkie urządzenia, z których korzysta powinny być wysokiej jakości i dostosowane do środowiska pracy. Innej specyfikacji technicznej wymagają urządzenia przeznaczone do pracy na zewnątrz, gdzie będą narażone na wpływ czynników zewnętrznych jak np. wiatr, wilgoć, woda, skrajne temperatury. Mniej wymagające są narzędzia z przeznaczeniem do pracy wewnątrz budynków.

Stosując nawet różnego rodzaju zabezpieczenia ze względu na potencjał elektryczny występujący praktycznie wszędzie, można wciąż być narażonym na działanie prądu elektrycznego. Do wszystkich aglomeracji dostarczane jest wysokie napięcie, które trzeba obniżyć poprzez zastosowanie transformatora, a zero zostaje uziemione. Natomiast wciąż zostaje tzw. potencjał elektryczny, którego nie wolno lekceważyć. Należy pamiętać, że ziemia jest doskonałym przewodnikiem i przewody mające z nią kontakt mają również potencjał elektryczny.