ms sql server ebooks
Wyłączniki różnicowo-prądowe | Wszystko o narzędziach

Wyłączniki różnicowo-prądowe

Wyłączniki różnicowo-prądowe, zwane potocznie wśród znawców tematu różnicówką, to rewelacyjny wynalazek, który dziś ma zastosowanie w każdej instalacji elektrycznej. Działanie wyłącznika różnicowo-prądowego polega na tym, że jeśli tylko wystąpi choć minimalna różnica między wartościami napięcia prądu wpływającego i wypływającego, to nastąpi odcięcie zasilania. Małe urządzenie, które jest tak ważne dla prawidłowego funkcjonowania instalacji elektrycznej. Jeśli potrzebujemy kupić, to wachlarz cenowy jest ogromny. Najtańsze można znaleźć za ok. 100zł nawet, natomiast bardziej skomplikowane, wielofunkcyjne, to już pomnożenie wartości początkowej co najmniej kilkukrotnie.

To właśnie różnicówka jest za to odpowiedzialna. Natomiast, jeśli wpływa i wypływa prą do tej samej wartości, to urządzenie nie robi zupełnie nic.

Dlatego bardzo ważne jest, by wyłącznik różnicowo-prądowy był odpowiednio umiejscowiony w obwodzie, czyli musi to być w obwodzie głównym zasilania. Ponadto, choć jest to oczywistość, różnicówka musi być sprawna w 100%.

Jak zatem uchronić się przed porażeniem prądem elektrycznym, jeśli uziemienie jest uszkodzone? Jest na to idealne rozwiązanie, a mianowicie zastosowanie transformatora separacyjnego. To takie urządzenie, które posiada różne swoiste właściwości, jak np. odpowiedni stopień szczelności przed wodą min. IP44, poręczny i bardzo solidnie wykonany uchwyt do trzymania i przenoszenia.

Ponadto transformator musi posiadać sygnalizator informujący, że urządzenie jest pod napięciem elektrycznym.

Pamiętajmy, że wkładki bezpiecznikowe, to tajna broń różnicówek.